POLIGRĀFIJAS TERMINU VĀRDNĪCA

CMYK

Krāsu modelis, proceskrāsas, kas sastāv no četrām krāsām. C-cyan, M-magenta, Y-yellow, K-black vai key color. CMYK ir pilnkrāsu iespiešana un bieži to apzīmē ar 4+0 (vienpusējā druka) vai 4+4 (abpusējā druka). CMYK krāsu modeli izmanto krāsainu dokumentu drukāšanai ofseta iespiedtehnikā un visa veida digitālajā drukā.

 

 

RGB

Krāsu modelis attēlu ģenerēšanai uz displeja dažāda veida ekrāniem. Sastāv no R-red, G-green, B-blue, kas veido pilnu spektru virtuālajā pasaulē. RGB krāsu skalā nav iespējams drukāt, tāpēc, sagatavojot failu drukai, obligāti jānomaina RGB krāsu modelis uz CMYK. Pārejot no RGB uz CMYK, krāsas mainās un ir nepieciešama krāsu papildu apstrāde. Datorgrafikā ir svarīgi pirms darba uzsākšanas noteikt, kurā darba vidē strādāsiet - drukā vai web. Tas noteiks izmantot pareizo krāsu modeli - CMYK vai RGB, lai nebūtu krāsas "jāpiedzen".

 

 

Spot krāsa

Pantone Spot color - speckrāsa, īpatkrāsa - iegūst nevis drukas procesā jaucot CMYK krāsas, bet izvēloties jau gatavu krāsu toni, piemēram, pēc Pantone kataloga. Lieto gadījumos, ja dizainam vajadzīga tikai viena vai divas konkrētas krāsas, vai arī gadījumos, kad jāiegūst precīzs krāsu tonis, kādu nevar iegūt, jaucot tikai CMYK krāsas. Tādas ir arī, piemēram, zelts, sudrabs, haki. Ja pantoņus lieto kopā ar CMYK, tad četrkrāsu druka pārvērtīsies piecu vai sešu krāsu drukā utt. (5+0, 6+0). Spot krāsas izmanto tikai sietspiedē vai ofsetdrukā, digitālajā drukā tas nav iespējams.

 

 

Vektorgrafika

Vektorgrafika ir ģeometrisko pamatelementu - punktu, nogriežņu, līkņu un daudzstūru lietošana datorgrafikā, lai attēlotu zīmējumus. Vispopulārākās vektor programmas ir Corel Draw (cdr faili) un Adobe Illustrator (ai faili). Vektorgrafikas attēlus parasti zīmē ar vektorgrafikas instrumentiem. Līnijas ir precīzi nolasāmas un attēlus var palielināt neierobežotā lielumā, nezaudējot kvalitāti. Vektorgrafiku izmanto arī, rakstot tekstus, kurus pārveido par līknēm, un tie kļūst par vektorgrafikas objektiem.  

 

Rastrgrafika

Rastrgrafika ir bilžu attēlošanas veids, kad līnijas displeja ekrānā ir veidotas no atsevišķiem punktiem jeb pikseļiem, kur katram no tiem var noteikt savu krāsu un gaišumu. Skatoties ar palielināmo stiklu, rastrgrafikas līnijas nav kā līknes un vienā krāsā, tās ir robainas, sastāv no daudziem mini kvadrātiņiem un krāsu gammām. Vispopulārākās rastrgrafikas programmas ir Adobe Photoshop (psd faili) un MS Paint (bmp faili). Rastrgrafikas failus parasti veido no fotogrāfijām, gataviem zīmējumiem, kurus dažādi apstrādā. Attēlus parasti neiesaka palielināt, jo tad zūd kvalitāte. 

 

Pārlaides un crop marks

Pārlaides - uzlaides ir grafiskā objekta daļa, kas atrodas aiz griezuma līnijas. Tāpēc svarīgi, sagatavojot darbu, veidot 3-5 mm lielu dizaina pārlaidi pāri griešanas malai. Savukārt crop marks (angļu val. - "griezuma iezīmes") poligrāfijā lieto, lai atzīmētu drukas produkta apgriešanas malas. Tie ir nelieli krustiņi - atzīmes lapas stūros. Ar crop marks atzīmē arī locījuma un perforācijas līnijas.

 

Pikselis

Vismazākais attēla elements, kam rastrgrafikā var tikt patstāvīgi piešķirti tādi raksturlielumi kā, piemēram, krāsa un spilgtums.

Cenu pieprasījums
* Ja vēlaties pievienot vairākus failus, lūgums tos apvienot failu arhīvā.
Klientu atsauksmes