DERĪGI ZINĀT

Ļoti bieži ir nācies saskarties ar klientiem, kuri vēlas pasūtīt kādu no poligrāfijas darbiem, bet īsti nezina un nesaprot, kādu tehnoloģiju izvēlēties un kādu rezultātu ar to var iegūt. Tāpēc šajā nodaļā mēs vienkāršā valodā paskaidrosim, ko nodrošina katra no tehnoloģijām un kādus rezultātus Jūs iegūsiet, tās izmantojot.

 

Mēs Jums sniegsim arī nelielu ieskatu poligrāfijas terminos un nelielas pamācības maketu sagatavošanā drukai. Bet, ja Jums rodas kāda aizķeršanās, Digitālajā Pelē strādā profesionāli projektu vadītāji, kuri Jums var sniegt padziļinātas konsultācijas par jebkuru no šiem jautājumiem.

 

Plānojot uzņēmuma reklāmas budžetu, ir vērts vairāk padomāt par piedāvātajām reklāmas iespējām, jo tās ļoti būtiski ietekmē drukas darba kvalitāti, cenu un kvalitātes garantiju.

 

Ar cieņu
Jūsu Digitālā Pele

Lasīt tālāk >>

DIGITĀLĀ DRUKA

Kas ir digitālā druka?

Digitālā druka ir jebkāda drukas tehnoloģija (piemēram, HP LaserJet, Roland, Mutoh, Xerox DocuColor printeri), kas ir spējīga ražot iespieddarbus tieši no datora faila. Atšķirībā no ofsetdrukas tai nav nepieciešams starpnieks nesējā, piemēram, filmas vai plates.

Ko var nodrukāt digitālajā drukā?

Digitālajā drukā var nodrukāt gan vizītkartes, bukletus, flajerus, plakātus, gan banerus, auto uzlīmes, afišas. Poligrāfijā tā iedalās lokšņu digitālā drukā un lielformāta digitālā drukā. Digitālā druka drukā loksnēs, bet lielformāta digitālā druka drukā ruļos. Tās ir arī divas galvenās pamatnodarbošanās Digitālajā Pelē, kur ražo poligrāfijas materiālus uz Roland, Xerox un Canon digitālās drukas iekārtām.

Lokšņu digitālā druka         digitālā druka

                                    Lokšņu digitālā druka                                                                                 Lielformāta digitālā druka

 

Lasīt tālāk >>

LIELFORMĀTA DRUKA

Kad izmanto lielformāta digitālo druku?

Lielformāta digitālā druka

Lielformāta digitālo druku izmanto gadījumos, ja drukas laukums ir lielāks par A0.

 

Lielformāta digitālā druka ir paredzēta:

 • dažādu plakātu,
 • baneru,
 • izkārtņu,
 • uzlīmju,
 • līmplēvju drukai.

* Lielformāta drukas cenas

 

Lasīt tālāk >>

PLOTERĒŠANA

Kas ir ploterēšana un kā tas darbojas?

Plotera darbi - ploterēšanas pakalpojumi Ogrē

Ploterēšana: griešanas ploterim, kā ierasts, nav drukas galvas, bet ir ļoti ass nazis, kas pārvietojas pa papīra lapas virsmu un veic sīku un lielu detaļu izgriezumus: burtus, trafaretus u.c.

Kādus materiālus izmanto ploterēšanā?

Tās ir dažādu veidu līmplēves, no kurām var izgatavot uzlīmes:

 • gaismu atstarojošas līmplēves,
 • fluoriscentās plēves,
 • līmplēves autotransporta aplīmēšanai,
 • metalizētas līmplēves,
 • pašlīmējošās plēves,
 • kreklu uzlīmes u.c.

Digitālās Peles ploterēšanas darbu cenas.

 

Lasīt tālāk >>

PREZENTREKLĀMA

prezentreklāma, reklāmas suvenīri, dāvanas

Kas ir prezentreklāma?

Prezentreklāma ir reklāmas suvenīrs, biznesa dāvana, ko pasniedz sadarbības partneriem, darbiniekiem vai klientiem kā piemiņas vai pateicības zīmi. Tie visbiežāk ir suvenīri ar uzņēmuma logotipu, web lapas adresi vai saukli.

 

Kāpēc tērēt naudu prezentreklāmai? Kāpēc šie suvenīri ir nepieciešami?

Prezentreklāmai ir iespēja parādīt uzņēmuma zīmolu. Tā nepārprotami un izteiksmīgi raksturo savus īpašniekus.

 

Formas tērps ar firmas simboliku parādīs pausto ideju par viendabīgumu un kādas vērtības apzīmē Jūsu zīmols. Biznesa dāvana savukārt pārsteigs un iepriecinās klientu, tā atstāj iespaidu uz veiksmīgu pārdošanas procesu.

Lasīt tālāk >>

OFSETDRUKA

Ofsetdruka

Kas ir ofsetdruka?

Ofsetdruka ir tāda drukas tehnoloģija, kad speciāla krāsa tiek uzklāta uz metāla plates ar iekodinātu attēlu.

 

Katram pilnkrāsu attēlam ir vajadzīgas 4 šāda veida plates – dzeltena, sarkana, zila un melna, - ko poligrāfijā sauc par CMYK. Katru krāsas plati ieliek savā ofsetiekārtas sekcijā, kurā plate attēlu pārnes uz starpniekvirsmas – ofseta gumijas, kura savukārt uzsūc krāsu un pārnes uz papīra.

 

Lasīt tālāk >>

SIETSPIEDE

Kas ir sietspiede?

 

Sietspiede druka

Sietspiede ir apdrukas tehnoloģija dažādu materiālu apdrukai. Visplašāk to izmanto papīra apdrukai.

 

Sietspiede sastāv no trīs elementiem: ekrāna, kas ir attēla pārnesējs, gumijas lāpstiņas un krāsas. Ekrāns sastāv no poraina tīkla, kas ir cieši pārvilkts pāri koka vai metāla rāmim. Uz sieta liek trafaretu, kuru izgatavo atbilstoši klienta vajadzībām, - vai tas būtu attēls, teksts vai logo.

 

Sietspiedes cenas vizītkartēm skatīt šeit: http://digitalapele.lv/lv/services/vizitkarsu_druka/

Sietspiedes t-kreklu apdrukas cenas skatīt šeit: http://digitalapele.lv/lv/services/t-kreklu_apgerbu_apdruka/

 

Lasīt tālāk >>

PĒCAPSTRĀDE

pēcapstrāde: Laminēšana Bigošana Karstspiede Reljefspiede Perforēšana Ogrē

Kas ir pēcapstrāde un kad to pielieto?

Kad tiek nodrukāta loksne, tai pēc drukas ir nepieciešama apstrāde atkarībā no uzdevuma specifikas. Tās darbības veidi ir dažādi - griezt, locīt, līmēt, numurēt, skavot, izcirst, bigot, perforēt, spirāļot, taisīt karstspiedi, taisīt reljefspiedi, laminēt u.c.

 

Lasīt tālāk >>

Drukas failu sagatavošana

Failu sagatavošana ofsetdrukai un lokšņu digitālajai drukai

 • Faila formāts- darbiem jābūt PDF (Adobe Acrobat- High Quality Print) formātā. Šāda veida formātu var eksportēt gan no Adobe CS programmām, gan no Corel Draw.

Drukas failu sagatavošana      Failu sagatavošana Ofset drukai un lokšņu Digitālai drukai

 

Lasīt tālāk >>

PAPĪRA FORMĀTI

Papīra formāti  

Visi dotie izmēri norādīti milimetros (mm).

 

Formāts Ofisa A Poligrāfiskais A (SRA) Poligrāfiskais B
1 594x840 640x920 700x1000
2 420x594 460x640 500x700
3 297x420 320x460 350x500
4 210x297 230x320 250x350
5 148x210 160x230 175x250
6 105x148 115x160 125x175
7 74x105    

 

* Lielākais papīra lapas formāts ir A0, kura kopējais laukums ir 1m= 841x1188mm.

 

 

Ofisa A standarti (ikdienas lietojamais papīra izmērs) - papīra standarta izmērs, kas ir pieņemts ar Starptautisko Standartizācijas Organizāciju (ISO) un tiek izmantots kā standarta izmērs visai biroja tehnikai un poligrāfijas izstrādājumiem. Starp visiem formātiem A4 ir pats svarīgākais formāts ikdienas lietošanai ofisā. 

 

Poligrāfiskais A formāts - palielinātais Ofisa A formāts, kas ir speciāli izveidots poligrāfijas ražotnēm, lai papīru var apstrādāt un iegūt gatavu produkciju atbilstoši Starptautiskiem Ofisa A formāta Standartiem ( grāmatas, žurnāli, vēstules, blankas, brošūras, reklāmas lapas).

 

Poligrāfiskais B formāts - pārsvarā pielietojams nestandarta pasūtījumiem, kuri ekonomiski neizvietojas uz A formāta ( iepakojums, nestandarta reklāmas materiāli, etiķetes u.c.).

 

Lasīt tālāk >>

TERMINU VĀRDNĪCA

CMYK

Krāsu modelis, proceskrāsas, kas sastāv no četrām krāsām. C-cyan, M-magenta, Y-yellow, K-black vai key color. CMYK ir pilnkrāsu iespiešana un bieži to apzīmē ar 4+0 (vienpusējā druka) vai 4+4 (abpusējā druka). CMYK krāsu modeli izmanto krāsainu dokumentu drukāšanai ofseta iespiedtehnikā un visa veida digitālajā drukā.

 

 

RGB

Krāsu modelis attēlu ģenerēšanai uz displeja dažāda veida ekrāniem. Sastāv no R-red, G-green, B-blue, kas veido pilnu spektru virtuālajā pasaulē. RGB krāsu skalā nav iespējams drukāt, tāpēc, sagatavojot failu drukai, obligāti jānomaina RGB krāsu modelis uz CMYK. Pārejot no RGB uz CMYK, krāsas mainās un ir nepieciešama krāsu papildu apstrāde. Datorgrafikā ir svarīgi pirms darba uzsākšanas noteikt, kurā darba vidē strādāsiet - drukā vai web. Tas noteiks izmantot pareizo krāsu modeli - CMYK vai RGB, lai nebūtu krāsas "jāpiedzen".

 

 

Spot krāsa

Pantone Spot color - speckrāsa, īpatkrāsa - iegūst nevis drukas procesā jaucot CMYK krāsas, bet izvēloties jau gatavu krāsu toni, piemēram, pēc Pantone kataloga. Lieto gadījumos, ja dizainam vajadzīga tikai viena vai divas konkrētas krāsas, vai arī gadījumos, kad jāiegūst precīzs krāsu tonis, kādu nevar iegūt, jaucot tikai CMYK krāsas. Tādas ir arī, piemēram, zelts, sudrabs, haki. Ja pantoņus lieto kopā ar CMYK, tad četrkrāsu druka pārvērtīsies piecu vai sešu krāsu drukā utt. (5+0, 6+0). Spot krāsas izmanto tikai sietspiedē vai ofsetdrukā, digitālajā drukā tas nav iespējams.

 

 

Vektorgrafika

Vektorgrafika ir ģeometrisko pamatelementu - punktu, nogriežņu, līkņu un daudzstūru lietošana datorgrafikā, lai attēlotu zīmējumus. Vispopulārākās vektor programmas ir Corel Draw (cdr faili) un Adobe Illustrator (ai faili). Vektorgrafikas attēlus parasti zīmē ar vektorgrafikas instrumentiem. Līnijas ir precīzi nolasāmas un attēlus var palielināt neierobežotā lielumā, nezaudējot kvalitāti. Vektorgrafiku izmanto arī, rakstot tekstus, kurus pārveido par līknēm, un tie kļūst par vektorgrafikas objektiem.  

 

Rastrgrafika

Rastrgrafika ir bilžu attēlošanas veids, kad līnijas displeja ekrānā ir veidotas no atsevišķiem punktiem jeb pikseļiem, kur katram no tiem var noteikt savu krāsu un gaišumu. Skatoties ar palielināmo stiklu, rastrgrafikas līnijas nav kā līknes un vienā krāsā, tās ir robainas, sastāv no daudziem mini kvadrātiņiem un krāsu gammām. Vispopulārākās rastrgrafikas programmas ir Adobe Photoshop (psd faili) un MS Paint (bmp faili). Rastrgrafikas failus parasti veido no fotogrāfijām, gataviem zīmējumiem, kurus dažādi apstrādā. Attēlus parasti neiesaka palielināt, jo tad zūd kvalitāte. 

 

Pārlaides un crop marks

Pārlaides - uzlaides ir grafiskā objekta daļa, kas atrodas aiz griezuma līnijas. Tāpēc svarīgi, sagatavojot darbu, veidot 3-5 mm lielu dizaina pārlaidi pāri griešanas malai. Savukārt crop marks (angļu val. - "griezuma iezīmes") poligrāfijā lieto, lai atzīmētu drukas produkta apgriešanas malas. Tie ir nelieli krustiņi - atzīmes lapas stūros. Ar crop marks atzīmē arī locījuma un perforācijas līnijas.

 

Pikselis

Vismazākais attēla elements, kam rastrgrafikā var tikt patstāvīgi piešķirti tādi raksturlielumi kā, piemēram, krāsa un spilgtums.

Lasīt tālāk >>